Wola Rusinowska – wieś w Polsce położona w Kotlinie Sandomierskiej, a administracyjnie w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Majdan Królewski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. Strukturę wewnętrzną miejscowości wyznaczają przysiółki: Gutowiec, Jeziorko, Poddziale, a w samej miejscowości można wyróżnić jej części nazywane jako Górka oraz Murynia. Założona została prawdopodobnie w latach 80. XVIII wieku na południowy zachód od Rusinowa. Na planie katastralnym obszar wsi w części zachodniej wydłużony, w części wschodniej rozszerza się. Po stronie zachodniej płynie rzeka Murynia. Najstarsi mieszkańcy wsi Wola Rusinowska nazwę swej rodzinnej miejscowości wyprowadzają od osiedlonych dawniej Rusinów. Jak zwykle ludowa interpretacja nazwy miejscowości jest mieszanką faktów historycznych i legendarnych dodatków.




Pod względem powierzchni wieś Wola Rusinowska zaliczana jest do grupy miejscowości mniejszych a jej powierzchnia jest porównywalna z powierzchnią takich miejscowości jak Brzostowa Góra, Komorów czy też miejscowość gminna Majdan Królewski. Spośród sołectw tej gminy miejscowość Wola Rusinowska wyróżnia się bardzo dużym udziałem procentowym użytków rolnych, które stanowią niemal 85% powierzchni całego sołectwa.



















Za dominantę przestrzenną miejscowości Wola Rusinowska uznać należy położony w centrum miejscowości kościół pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika wraz z obiektami parafii. Pomimo typowych dla takich obiektów rozwiązań architektonicznych za uznaniem tego kompleksu obiektów za dominantę przestrzenną przemawia fakt, że stanowią one swoiste centrum życia społeczno-kulturalnego miejscowości.










Wola Rusinowska zalicza się do typowych na Podkarpaciu wiejskich ośrodków życia społeczno-gospodarczego, którego najistotniejszym walorem jest zintegrowana społeczność lokalna. W sferze materialnej najważniejszymi elementami dziedzictwa kulturowego są liczne kapliczki przydrożne z XIX i XX wieku oraz drewniana zabudowa wiejska z końca XIX i początku XX wieku.






Wola Rusinowska posiada regularny układ przestrzenny w formie zabudowanej obustronnie „ulicówki”, który wykształcił się dopiero w 1 połowie XIX wieku, wzdłuż wytyczonej prosto, na skraju puszczy drogi, od której odbiegały prostopadle grunty wiejskie. We wsi zachowana tradycyjna, usytuowana szczytowo i kalenicowo do drogi, gęsta zabudowa wolnostojąca.






