Bez kategorii

Bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wola Rusinowska „Nasza Wola” realizować będzie zadanie pod nazwą: „Organizacja zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Majdan Królewski inwestycją w kapitał społeczny lokalnej społeczności”. Zadanie obejmować będzie zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym poprzez organizację zajęć kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych i edukacyjnych. Zajęcia edukacyjne kierujemy do 45 dzieci i młodzieży z terenu wiejskiej gminy Majdan Królewski.

Planowany harmonogram zajęć:

  1. W dniu 26.07.2018 r. – Warsztaty rybacko-etnograficzne. Wyjazd godz. 09:00.

Warsztaty odbędą się w dniu 26.07.2018 r. dla 45 uczestników i będą to wyjazdowe warsztaty rybacko-etnograficzne (6 godz.), które zostaną przeprowadzone w obiekcie Izby Rybackiej w Wilczej Woli, położonym na terenie pradawnej Puszczy Sandomierskiej. A więc na terenie otoczonym lasem oraz w sąsiedztwie stawów rybnych i Zalewu Maziarnia. Budynek stylizowany na chatę rybacką wyposażony jest w urządzenia audiowizualne prezentujące walory gospodarki rybackiej oraz historię i przyrodę stawów rybnych z terenu Puszczy Sandomierskiej. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć stare narzędzia rybackie, przedmioty codziennego użytku Lasowiaków (mieszkańców Puszczy Sandomierskiej) oraz inne eksponaty związane z przyrodą i historią stawów rybnych. W akwarium uczestnicy będą mogli zobaczyć żywe gatunki ryb hodowanych w stawach rybnych. Dla uczestników warsztatów dostępny będzie również staropolski piec kaflowy z możliwością samodzielnego wykonania wypieków, wędzenia, pieczenia oraz przygotowania dawnymi sposobami różnych potraw regionalnych. Na zewnątrz obiektu uczestnicy zapoznają się ze ścieżką edukacyjną. Ponadto w ramach warsztatów dla wszystkich uczestników zostanie zorganizowane wspólne ognisko na terenie Izby Rybackiej w Wilczej Woli.

  1. W dniach: 27.07.2018 r., 02.08.2018 r., 09.08.2018 r. i 16.08.2018 r. – Zajęcia sportowo-rekreacyjne. Zajęcia w godz. od 10:00 do 12:00. Wyjazdy godz. 09:15.
  2. Priorytetem realizacji zajęć będzie upowszechnianie sportu poprzez doskonalenie pływania i zajęcia ruchowe w wodzie (basenie) mające bardzo korzystny wpływ zarówno na zdrowie, procesy wychowawcze jak i emocjonalny rozwój uczestników zajęć. Dzięki temu zadanie przyczyni się do promocji prozdrowotnych, społecznych, edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu. Zadanie służy integracji społecznej oraz wyrównywaniu szans przez sport. Zajęcia zostaną przeprowadzone cztery razy dla 45 osobowej grupy dzieci i młodzieży, po 2 godziny zajęć sportowo-rekreacyjnych. W ramach 2 godzin zajęć zostanie przeprowadzona 1 godzina lekcyjna (45 min.) zajęć nauki pływania z instruktorem oraz 75 min. indywidualnych zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zajęcia nauki pływania prowadzić będzie 3 instruktorów (1 instruktor na grupę 15 uczestników). W zajęciach uczestniczyć będą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum zamieszkałych w wiejskiej Gminie Majdan Królewski, na terenie, której nie ma krytej pływalni. Zajęcia zostaną przeprowadzone na krytej pływalni „Fregata” w Kolbuszowej.
  1. W dniu 31.07.2018 r. – zajęcia garncarskie oraz zajęcia edukacyjne z ekologii.Zajęcia edukacyjne z ekologii. Wyjazd o godz. 08:20, powrót około godz.17:00.
  2. Zajęcia odbywałyby się w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Kolbuszowa (3 godz.) dla 45 uczestników. Zajęcia o tematyce ekologicznej zostaną przeprowadzone w Centrum Edukacji Ekologicznej oraz na ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie. Zajęcia edukacyjno-ekologiczne obejmować będą wędrówkę leśną na ścieżce edukacyjnej połączoną z obserwacją natury leśnej. W Centrum Edukacji Ekologicznej uczestnikom zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „Leśnoteka” połączona z wykładem o roślinach i zwierzętach regionu. Dodatkowo dla uczestników zostaną zorganizowane gry i zabawy edukacyjno-ekologiczne.
  3. Zajęcia garncarskie będą polegać na zorganizowaniu 1 dniowych warsztatów ceramicznych (2 godz.) w kolbuszowskim skansenie dla 45 uczestników, podczas których uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób nasi dziadowie wykonywali z gliny naczynia i inne przedmioty życia codziennego. Uczestnicy będą mieć możliwość samodzielnego wykonania glinianych przedmiotów. Po zajęciach garncarskich i zwiedzeniu skansenu nastąpi przejazd do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie.



  1. W dniu 04.08.2018 r. – zajęcia rękodzieła artystycznego i w dniach: 11.08.2018 r. i 18.08.2018 r. warsztaty kulinarne kuchni tradycyjnej i regionalnej. Zajęcia zostaną przeprowadzone w remizie OSP w Woli Rusinowskiej w godz. 15:00-17:00.
  2. Warsztaty odbędą się trzy razy i będą to zajęcia 2 godzinne, 1 raz w tygodniu (2h x 3 spotk.= 6 godz.) dla 45 uczestników. Warsztaty mają rozwijać zainteresowania i uzdolnienia dzieci w dziedzinie rękodzieła ludowego w następującym zakresie. Chcemy nauczyć tworzyć i popularyzować tradycyjne rzemiosło z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (LSR). Ponadto chcemy popularyzować kuchnię tradycyjną. Zadanie odpowiada na potrzeby rodziców działających w lokalnych organizacjach pozarządowych i kołach gospodyń wiejskich, którzy w ramach swoich pasji chcieliby kultywować rodzime rękodzieło i tradycyjną kuchnię, żeby przekazać je najmłodszym pokoleniom. Dzieci będą uczyć się jak z traw, sznurka, bibuły, krepiny czy papieru wykonać różne dekoracje, ozdoby domowe, kompozycje kwiatowe. Poznają czym jest sztuka ludowa, co to znaczy rękodzieło i że czas poza komputerem, to nie jest czas stracony. Warsztaty rękodzieła artystycznego prowadzi bezpłatnie twórca ludowy.
  1. Zajęcia florystyczne.
  2. Ozdoby domowe.
  3. Kuchnia tradycyjna i regionalna.
  4. Zajęcia rękodzieła artystycznego i kuchni tradycyjnej zostaną przeprowadzone trzy razy w świetlicy wiejskiej w Woli Rusinowskiej. W ciągu jednego dnia przewidziano 2 godziny zegarowe zajęć. W ramach ww. zajęć zostanie przeprowadzone 2 godziny zajęć rękodzieła artystycznego i 4 godziny zajęć kulinarnych dotyczących kuchni tradycyjnej i regionalnej oraz zasad zdrowego odżywiania się. Zajęcia kulinarne przeprowadzi dietetyk. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci i młodzież zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie kuchni tradycyjnej i regionalnej – przygotowanie prostych dań charakterystycznych dla kuchni lasowiackiej.

    Zapisy dzieci i młodzieży z terenu Gminy majdan Królewski na bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe obejmują udział we wszystkich formach zajęć. Decydować będzie kolejność zapisu, utworzymy też listę rezerwową dla osób, które wstępnie nie zakwalifikują się. Zgłoszenia przyjmuje Pan Łukasz Płaza – Prezes Stowarzyszenia osobiście lub telefonicznie 607 280 625.

    Zadanie pn. „Organizacja zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Majdan Królewski inwestycją w kapitał społeczny lokalnej społeczności” realizowane w ramach projektu grantowego pn.” Organizacja zajęć rekreacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży” mająca na celu: Wzmocnienie kapitału społecznego na obszarze LGD Siedlisko poprzez organizację i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych dla dzieci
    i młodzieży do końca września 2018 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
    Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.